Koupelna a toaleta - spojit či nespojit?
Téma spojení či nespojení koupelny a wc se týká více či méně každého. Ať už stavíte rodinný dům nebo plánujete rekonstrukci bytového jádra, dříve či později si otázku: "Spojit či nespojit?" určitě také položíte.
Koupelna spojená s wc je populární zejm. v posledním desetiletí. Hojně se užívá v rodinných domech i v nové bytové výstavbě. Je to však skutečně nejlepší řešení?
Spojená koupelna a wc
Hlavní výhodou spojení koupelny a wc je to, že vznikne jedna větší místnost, která tak působí prostorněji. Ocení to zejména majitelé menších bytů, kde každá další příčka zdůrazňuje již tak nízkou celkovou plochu bytu.
Spojení koupelny a toalety však s sebou bohužel přináší také řadu praktických nevýhod a to zejména v souvislosti s jejich užíváním více obyvateli bytu zároveň.
Dále je dobré si uvědomit, že odstranění dělící příčky znamená méně úložných prostor, neboť vlastně přijdeme hned o dvě stěny, kam by jinak bylo možné umístit závěsný nábytek nebo např. části funkčního vybavení místností.
Samostatná koupelna a wc
Pokud koupelnu od wc oddělíme (či oddělenou ponecháme), situace bude přesně opačná. Na jednu stranu se budeme muset smířit s mnohdy poněkud stísněnými prostory, vynahradí nám to ale praktičnost uspořádání při užívání bytu více osobami.
Co vzít při výběru do úvahy?
Jak je vidět, obě varianty mají svá pro i proti. Až se budete rozhodovat, které řešení je pro Vás to pravé, zohledněte přitom zejména:
- Velikost bytu - v garsoniérách je často spojená toaleta jediným řešením.
- Počet obyvatel - pro jednoho člověka není spojená toaleta problémem, avšak čím více lidí byt obývá, tím méně praktické spojení je.
- Dispozici prostor - ne vždy je spojení prakticky možné a naopak ne vždy je reálné prostory smysluplně oddělit.
Druhá toaleta
V rodinných domech a v bytech s větší výměrou se někdy můžeme setkat i s tím, že je k dispozici koupelna vybavená toaletou a zároveň ještě druhá, samostatná malá toaleta. Tato konfigurace je pro početnější rodinu nejpraktičtější, avšak pochopitelně ji nelze snadno realizovat v každém bytě či domě.